New Holland
9682
Farm tractor · 1996–2000 · 360 hp
New Holland9682
The New Holland 9682 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a Cummins N14 engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins N14 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled vertical |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 360 hp (268.5 kW) |
| Power Rated | 360 hp (268.5 kW) |
| Power PTO | 337.5 hp (251.7 kW) |
| Power Drawbar | 302.9 hp (225.9 kW) |
| Torque Peak | 1,215 lb-ft (1,647.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 40.8 qts (38.6 L) |
| Coolant Capacity | 62.4 qts (59.1 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 900-2400 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
| Oil Change Interval Hours | 250 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadra-Sync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 11-inch hydraulic wet disc |
| Shift Mechanism | Depressing the clutch fully activates a transmission brake, it is recommended to depress it two-thirds when shifting gears. |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 50 gpm (189.2 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Steering Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN/3 (optional) |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 150.2 in (381 cm) |
| Height Cab | 136.9 in (347 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
Weight
| Shipping | 19,730 lbs (8,949 kg) |
|---|---|
| Operating | 31,865 lbs (14,453 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8R42 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 245 gal (927.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|