New Holland
9684
Farm tractor · 2000–2001 · 360 hp
New Holland9684
The New Holland 9684 is a farm tractor manufactured from 2000 to 2001. It features a Cummins N14 engine, and articulated power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins N14 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 360 hp (268.5 kW) |
| Power PTO | 349.1 hp (260.3 kW) |
| Power Drawbar | 277.2 hp (206.7 kW) |
| Torque Peak | 1,215 lb-ft (1,647.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 40.9 qts (38.7 L) |
| Coolant Capacity | 63.4 qts (60 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 825-2400 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadrasync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges, plus reverse range. Gears may be shifted on the move, using the clutch. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift range. |
| Clutch | hydraulic wet disc |
| Available Options | 12-speed partially synchronized, 12-speed full power shift |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 50 gpm (189.2 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 27 gpm (102.2 lpm) |
| System Capacity | 20 gal (75.7 L) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 150.6 in (382 cm) |
| Height Cab | 137.5 in (349 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
Weight
| Shipping | 19,730 lbs (8,949 kg) |
|---|---|
| Operating | 30,630 lbs (13,893 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8-42 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8-42 |
Fuel
| Capacity | 230 gal (870.6 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|