New Holland
9882
Farm tractor · 1996–2000 · 425 hp
New Holland9882
The New Holland 9882 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2000. It features a Cummins N14 engine, and articulated power steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Cummins N14 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled vertical |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 855 ci (14 L) |
| Bore | 5.5 in (140 mm) |
| Stroke | 6 in (152 mm) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 425 hp (316.9 kW) |
| Power Rated | 425 hp (316.9 kW) |
| Power Drawbar | 346.4 hp (258.3 kW) |
| Torque Peak | 1,400 lb-ft (1,898.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 40.8 qts (38.6 L) |
| Coolant Capacity | 63.6 qts (60.2 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,100 RPM |
| Idle | 900-2400 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
| Oil Change Interval Hours | 250 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Transmission Model | Quadra-Sync |
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Four speeds (1-4) in three ranges (L/M/H) plus reverse range. Speed changes are synchronized using the clutch. Tractor must be stopped to shift ranges. Depressing the clutch fully activates a transmission brake, it is recommended to depress it two-thirds when shifting gears. |
| Clutch | 11-inch hydraulic wet disc |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 50 gpm (189.2 lpm) |
| Pressure | 2,250 psi (155.1 bar) |
| Valves | 4 |
| Steering Flow | 30 gpm (113.6 lpm) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Hitch
| Rear Type | IVN/3 Optional |
|---|---|
| Rear Lift | 13,000 lbs (5,896 kg) |
Dimensions
| Length | 266 in (675 cm) |
|---|---|
| Width | 150.2 in (381 cm) |
| Height Cab | 136.9 in (347 cm) |
| Wheelbase | 133 in (337 cm) |
Weight
| Shipping | 20,230 lbs (9,176 kg) |
|---|---|
| Operating | 31,670 lbs (14,365 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 710/70R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 710/70R38 |
Fuel
| Capacity | 230 gal (870.6 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|---|
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|