New Holland
B100B
Farm tractor · 2008–2015 · 97 hp
New HollandB100B
The New Holland B100B is a farm tractor manufactured from 2008 to 2015. It features a FPT 445TA/EEA engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | FPT 445TA/EEA |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 273 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 97 hp (72.3 kW) |
| Power Rated | 97 hp (72.3 kW) |
| Torque Peak | 332 lb-ft (450.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Coolant Capacity | 25.4 qts (24 L) |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Transmission Description | Fully-synchronized transmission with torque converter and power shuttle. |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 4-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 42.3 gpm (160.1 lpm) |
| Pressure | 3,046 psi (210 bar) |
| System Capacity | 31.2 gal (118.1 L) |
Dimensions
| Length | 229.3 in (582 cm) |
|---|---|
| Width | 91.5 in (232 cm) |
| Height Cab | 115.7 in (293 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
Weight
| Weight | 17,330 lbs (7,860 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.5-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-26 |
| Front Industrial | 12.5-18 |
| Rear Industrial | 18.4-26 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 175.2 in (445 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |