New Holland
B110
Farm tractor · 2006–2008 · 110 hp
New HollandB110
The New Holland B110 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2008. It features a Iveco 445T/M2 engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iveco 445T/M2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 273 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Torque Peak | 354 lb-ft (480 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.4 qts (13.6 L) |
| Coolant Capacity | 25.4 qts (24 L) |
| Manufacturer | Iveco |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Turner |
| Gears | 4 forward and reverse |
| Transmission Description | Fully-synchronized transmission with torque converter and power shuttle. |
| Available Options | 4-speed power shuttle, 4-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 42 gpm (159 lpm) |
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Dimensions
| Length | 280 in (711 cm) |
|---|---|
| Width | 89 in (226 cm) |
| Height Cab | 113.6 in (288 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 13,942 lbs (6,324 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12-16.5 |
|---|---|
| Rear Ag | 19.5L-24 |
| Front Industrial | 14-17.5 |
| Rear Industrial | 21L-24, 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 35.6 gal (134.7 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |
|---|