New Holland
B115B
Farm tractor · 2008–2015 · 110 hp
New HollandB115B
The New Holland B115B is a farm tractor manufactured from 2008 to 2015. It features a FPT 445TA/83 engine, and power steering. The transmission is a power shift type with 4 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | FPT 445TA/83 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 273 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Net | 108 hp (80.5 kW) |
| Torque Peak | 381 lb-ft (516.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 13.5 qts (12.8 L) |
| Coolant Capacity | 25.4 qts (24 L) |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
| Available Options | 4-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 42 gpm (159 lpm) |
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Dimensions
| Length | 278 in (706 cm) |
|---|---|
| Width | 94 in (238 cm) |
| Height Cab | 120 in (304 cm) |
| Wheelbase | 86.6 in (219 cm) |
| Ground Clearance | 17.8 in (45 cm) |
Weight
| Weight | 18,289 lbs (8,295 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-24 |
| Front Industrial | 16.9-24 |
| Rear Industrial | 16.9-24 |
Fuel
| Capacity | 35.5 gal (134.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland HED Backhoe |
|---|