New Holland
B115C
Farm tractor · 2015–2025 · 110 hp
New HollandB115C
The New Holland B115C is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a FPT F5 engine, and power steering. The transmission is a power shift type with 4 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | FPT F5 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 207 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.9 in (99 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 3 reverse |
| Available Options | 4-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 43.6 gpm (165 lpm) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 234.1 in (594 cm) |
|---|---|
| Width | 91.5 in (232 cm) |
| Height Cab | 116.5 in (295 cm) |
| Wheelbase | 86.6 in (219 cm) |
Weight
| Weight | 20,060 lbs (9,099 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 34.9 gal (132.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |
|---|