New Holland
B95B LR
Farm tractor · 2008–2015 · 97 hp
New HollandB95B LR
The New Holland B95B LR is a farm tractor manufactured from 2008 to 2015. It features a FPT 445TA/E3 engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | FPT 445TA/E3 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 273 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 97 hp (72.3 kW) |
| Power Net | 91 hp (67.9 kW) |
| Torque Peak | 334 lb-ft (452.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Coolant Capacity | 25.4 qts (24 L) |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier III |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Turner |
| Gears | 4 forward and reverse |
| Transmission Description | Fully-synchronized transmission with torque converter and power shuttle. |
| Available Options | 4-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 40 gpm (151.4 lpm) |
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Dimensions
| Length | 276 in (701 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
| Height Cab | 113 in (287 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
cab
| Weight | 16,088 lbs (7,297 kg) |
|---|
rops
| Weight | 15,305 lbs (6,942 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 12-16.5 |
|---|---|
| Rear Industrial | 19.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 35.5 gal (134.4 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |
|---|