New Holland
B95C TC
Farm tractor · 2015–2025 · 97 hp
New HollandB95C TC
The New Holland B95C TC is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a FPT F5 engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | FPT F5 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 207 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.9 in (99 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 97 hp (72.3 kW) |
| Power Net | 95 hp (70.8 kW) |
| Torque Peak | 334 lb-ft (452.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Coolant Capacity | 25.4 qts (24 L) |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier IV |
| Oil Change Interval Hours | 500 |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Transmission Description | Fully-synchronized transmission with torque converter and power shuttle. |
| Available Options | 4-speed power shuttle, 4-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 40 gpm (151.4 lpm) |
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| System Capacity | 31 gal (117.3 L) |
Dimensions
| Length | 288 in (731 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
| Height Cab | 113 in (287 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 17,352 lbs |
|---|---|
| Operating | 18,135 lbs (8,226 kg) |
Fuel
| Capacity | 35.6 gal (134.7 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 174 in (441 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |