New Holland
Boomer 2035
Farm tractor · 2008–2018 · 35 hp
New HollandBoomer 2035
The New Holland Boomer 2035 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2018. It features a Shibaura engine, and foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 101.4 ci (1.7 L) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 28.9 hp (21.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.8 qts (4.5 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 7.2 gpm (27.3 lpm) |
| Pressure | 2,133 psi (147.1 bar) |
| Total Flow | 12.3 gpm (46.6 lpm) |
| Steering Flow | 5.1 gpm (19.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,925 lbs (873 kg) |
Dimensions
| Length | 112.4 in (285 cm) |
|---|---|
| Width | 62 in (157 cm) |
| Height Rops | 84.9 in (215 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 11.3 in (28 cm) |
| Front Tread | 43.3 in (109 cm) |
| Rear Tread | 42.8 in (108 cm) |
Weight
| Weight | 2,620 lbs (1,188 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 6PR |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 4PR |
Fuel
| Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
|---|
Steering
| Type | foldable |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland 920GH Backhoe |
|---|