New Holland
Boomer 24
Farm tractor · 2014–2024 · 24 hp
New HollandBoomer 24
The New Holland Boomer 24 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2024. It features a Mitsubishi S3L engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power PTO | 16.7 hp (12.5 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.7 gpm (25.4 lpm) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 9.6 gpm (36.3 lpm) |
| Steering Flow | 2.9 gpm (11 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
Dimensions
| Length | 103.6 in (263 cm) |
|---|---|
| Width | 43.8 in (111 cm) |
Weight
| Shipping | 1,832 lbs (830 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|