New Holland
Boomer 25
Farm tractor · 2012–2014 · 27 hp
New HollandBoomer 25
The New Holland Boomer 25 is a farm tractor manufactured from 2012 to 2014. It features a Mitsubishi S3L2 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Mitsubishi S3L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 80.4 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 27 hp (20.1 kW) |
| Power PTO | 19.9 hp (14.8 kW) |
| Air Cleaner | Single element, dry type |
| Fuel System | mechanical indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
| Emissions | Interim Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Transmission Description | Two-range hydrostatic transmission with treddle foot pedal and cruise control. |
Hydraulics
| Type | open center, fixed displacement gear pump |
|---|---|
| Pump Flow | 6 gpm (22.7 lpm) |
| Valves | 1 |
| Total Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
| Steering Flow | 2.5 gpm (9.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
| Hitch Control | mechanical position control |
Dimensions
| Length | 103.6 in (263 cm) |
|---|---|
| Width | 43.8 in (111 cm) |
| Height Rops | 85.5 in (217 cm) |
| Wheelbase | 59 in (149 cm) |
Weight
| Shipping | 1,702 lbs (772 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.