New Holland
Boomer 30
Farm tractor · 2011–2013 · 28 hp
New HollandBoomer 30
The New Holland Boomer 30 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2013. It features a Mitsubishi S4L engine, and two-post foldable steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 92 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 22.5 hp (16.8 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry 9.4-inch organic plate |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 12.3 gpm (46.6 lpm) |
| Steering Flow | 4.1 gpm (15.5 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | optional independent |
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,807 lbs (819 kg) |
Dimensions
| Length | 91 in (231 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Wheelbase | 66 in (167 cm) |
Weight
| Shipping | 2,913 lbs (1,321 kg) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|