New Holland
Boomer 3040
Farm tractor · 2008–2016 · 40 hp
New HollandBoomer 3040
The New Holland Boomer 3040 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2016. It features a Shibaura N844 engine, and ROPS steering. The transmission is a hydrostatic powershift type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Shibaura N844 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 121.7 ci (2 L) |
| Power Gross | 40 hp (29.8 kW) |
| Power PTO | 33.2 hp (24.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.4 qts (6.1 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic powershift |
|---|---|
| Transmission Model | DualPower |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic powershift, 12-speed gear, continuously variable transmission |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.8 gpm (37.1 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Total Flow | 14.9 gpm (56.4 lpm) |
| Steering Flow | 5.1 gpm (19.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | independent (optional) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,275 lbs (1,485 kg) |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 68.3 in (173 cm) |
| Height Cab | 90.3 in (229 cm) |
| Height Rops | 97.4 in (247 cm) |
| Wheelbase | 73.5 in (186 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 46.4 in (117 cm) |
| Rear Tread | 47.5 in (120 cm) |
Weight
| Weight | 3,295 lbs (1,494 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.0x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x24 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional; SuperSuite cab optional with heat and air-conditioning |
|---|
Attachments
84" mid-mount mower deckNew Holland 250TL loaderNew Holland 260TL loaderBackhoe
| Mower Deck | 84 in (213 cm) |
|---|