New Holland
Boomer 33
Farm tractor · 2014–2016 · 32 hp
New HollandBoomer 33
The New Holland Boomer 33 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2016. It features a 32 hp engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
gear
| Power PTO | 26.4 hp (19.7 kW) |
|---|
hydro
| Power PTO | 24.8 hp (18.5 kW) |
|---|
primary
| Engine | Shibaura N843T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 91.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 32.2 hp (24 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Available Options | hydrostatic, 12-speed partially synchronized with mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,808 lbs (820 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 119 in (302 cm) |
|---|---|
| Width | 66.4 in (168 cm) |
| Height Rops | 92.7 in (235 cm) |
| Wheelbase | 66 in (167 cm) |
Weight
| Shipping | 2,804 lbs (1,271 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2x24 |
Fuel
| Capacity | 10.5 gal (39.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|