New Holland
Boomer 4060
Farm tractor · 2008–2011 · 60 hp
New HollandBoomer 4060
The New Holland Boomer 4060 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2011. It features a Shibaura ISM-N844L-T engine, and ROPS steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura ISM-N844L-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 60 hp (44.7 kW) |
| Power PTO | 51.57 hp (38.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.64 qts (6.3 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Synchronized Shuttle Shift |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges. |
| Shift Mechanism | mechanical shuttle |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 12-speed power shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Pressure | 2,489 psi (171.6 bar) |
| Total Flow | 16.9 gpm (64 lpm) |
| Steering Flow | 5.5 gpm (20.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,355 lbs (1,975 kg) |
Dimensions
| Length | 137.3 in (348 cm) |
|---|---|
| Width | 71.6 in (181 cm) |
| Height Cab | 92.1 in (233 cm) |
| Height Rops | 91.4 in (232 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14.5 in (36 cm) |
| Front Tread | 52.6 in (133 cm) |
| Rear Tread | 48.7 in (123 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,189 lbs (2,353 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,229 lbs (1,918 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
| Front Industrial | 12-16.5 |
| Rear Industrial | 18.4-24 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 16 gal (60.6 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with heat and air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland 940GH Backhoe |
|---|