New Holland
Boomer 41
Farm tractor · 2014–2016 · 40 hp
New HollandBoomer 41
The New Holland Boomer 41 is a farm tractor manufactured from 2014 to 2016. It features a Shibaura N844L engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Shibaura N844L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 40.2 hp (30 kW) |
| Power PTO | 29.8 hp (22.2 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Available Options | hydrostatic, 16-speed partially synchronized with mechanical shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Steering Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | independent |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 128.1 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 69.1 in (175 cm) |
| Height Rops | 97.1 in (246 cm) |
| Wheelbase | 73.2 in (185 cm) |
Weight
| Shipping | 3,424 lbs (1,553 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 10.5 gal (39.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|