New Holland
Boomer 45D
Farm tractor · 2015–2025 · 45 hp
New HollandBoomer 45D
The New Holland Boomer 45D is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a Shibaura N844K engine, and power steering. The transmission is a chain-drive variator type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura N844K |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Fuel System | mechanical indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | chain-drive variator |
|---|---|
| Transmission Model | EasyDrive CVT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | chain-drive variator |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 9.8 gpm (37.1 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,541 lbs (1,606 kg) |
| Hitch Control | top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 68.3 in (173 cm) |
| Height Cab | 90.3 in (229 cm) |
| Wheelbase | 73.5 in (186 cm) |
Weight
| Weight | 4,136 lbs (1,876 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 17.5Lx24 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|