New Holland
Boomer 46D
Farm tractor · 2015–2025 · 46 hp
New HollandBoomer 46D
The New Holland Boomer 46D is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a FPT R753IE4 engine, and two-post folding steering. The transmission is a chain-drive variator type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | FPT R753IE4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 136 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power Gross | 46 hp (34.3 kW) |
| Power Rated | 46 hp (34.3 kW) |
| Power PTO | 34 hp (25.4 kW) |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | chain-drive variator |
|---|---|
| Transmission Model | EasyDrive CVT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | chain-drive variator |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.5 gpm (39.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,541 lbs (1,606 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 68.3 in (173 cm) |
| Height Cab | 92.7 in (235 cm) |
| Wheelbase | 73.5 in (186 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,940 lbs (2,240 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,190 lbs (1,900 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 17.5Lx24 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|