New Holland
Boomer 55
Farm tractor · 2017–Present · 55 hp
New HollandBoomer 55
The New Holland Boomer 55 is a farm tractor manufactured starting in 2017. It features a LS Mitron L3C19-T engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | LS Mitron L3C19-T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 114.7 ci (1.9 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 4.06 in (103 mm) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 44 hp (32.8 kW) |
| Fuel System | electronic common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | LS Mitron |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed synchronized shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 128.1 in (325 cm) |
|---|---|
| Width | 69.1 in (175 cm) |
| Height Cab | 94 in (238 cm) |
| Height Rops | 97.1 in (246 cm) |
Weight
cab
| Weight | 4,194 lbs (1,902 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,490 lbs (1,583 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
| Front Industrial | 12-16.5 |
| Rear Industrial | 17.5Lx24 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 10.5 gal (39.7 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 12.4 gal (46.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|