New Holland
Boomer 8N
Farm tractor · 2009–2011 · 50 hp
New HollandBoomer 8N
The New Holland Boomer 8N is a farm tractor manufactured from 2009 to 2011. It features a Shibaura engine, and two-post steering. The transmission is a continuously variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Power PTO | 40 hp (29.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously variable transmission (CVT) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.5 gpm (39.7 lpm) |
| Pressure | 2,500 psi (172.4 bar) |
| Steering Flow | 5.1 gpm (19.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,800 lbs (1,270 kg) |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 68.3 in (173 cm) |
| Height Rops | 97.4 in (247 cm) |
| Wheelbase | 73.5 in (186 cm) |
Weight
| Weight | 3,760 lbs (1,705 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.0x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x24 |
| Front Industrial | 10x16.5 |
| Rear Industrial | 17.5x24 |
Fuel
| Capacity | 13 gal (49.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional ROPS canopy with windshield |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.