New Holland
CM224
Lawn tractor · 1990–2000 · 22 hp
New HollandCM224
The New Holland CM224 is a lawn tractor manufactured from 1990 to 2000. It features a Shibaura S753 engine, and two-post foldable steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Shibaura S753 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 58.2 ci (953 cc) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 2.84 in (72 mm) |
| Power Gross | 22 hp |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 35 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 93.7 in (237 cm) |
|---|---|
| Width | 46.1 in (117 cm) |
| Height | 79.9 in (202 cm) |
| Wheelbase | 49.2 in (124 cm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (13 cm) |
| Front Tread | 42 in (106 cm) |
| Rear Tread | 30.2 in (76 cm) |
Weight
| Weight | 1,558 lbs (706 kg) |
|---|---|
| Shipping | 1,558 lbs (706 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 23x10.50-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x7.00-8 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional four-post ROPS canopy and soft cab |
|---|