New Holland
G4010
Lawn tractor · 2008–2009 · 19 hp
New HollandG4010
The New Holland G4010 is a lawn tractor manufactured from 2008 to 2009. It features a Kohler SV590 engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler SV590 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 36.4 ci (596 cc) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 19 hp |
| Power Rated | 19 hp (14.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 73.1 in (185 cm) |
|---|---|
| Height | 37.2 in (94 cm) |
| Wheelbase | 48.1 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 500 lbs (226 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x7.5-8 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
42" Mower deck
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|