New Holland
G4020
Lawn tractor · 2008–2009 · 21 hp
New HollandG4020
The New Holland G4020 is a lawn tractor manufactured from 2008 to 2009. It features a Kohler SV610 engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler SV610 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 36.4 ci (596 cc) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Power Gross | 21 hp |
| Power Rated | 21 hp (15.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 73.1 in (185 cm) |
|---|---|
| Height | 40.2 in (102 cm) |
| Wheelbase | 48.1 in (122 cm) |
Weight
| Weight | 552 lbs (250 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x9.58 |
Fuel
| Capacity | 3 gal (11.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
50" Mower deck
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|