New Holland
G4050
Lawn tractor · 2008–2009 · 25 hp
New HollandG4050
The New Holland G4050 is a lawn tractor manufactured from 2008 to 2009. It features a Kohler SV720 engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kohler SV720 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 44.24 ci (725 cc) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear ZT2800 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 73.1 in (185 cm) |
|---|---|
| Height | 42.2 in (107 cm) |
| Wheelbase | 46.4 in (117 cm) |
Weight
| Weight | 649 lbs (294 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x4 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
52" Mower deck
| Mower Deck | 52 in (132 cm) |
|---|