New Holland
G5030
Lawn tractor · 2009–2012 · 27 hp
New HollandG5030
The New Holland G5030 is a lawn tractor manufactured from 2009 to 2012. It features a Kawasaki FX751B engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FX751B |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 51.87 ci (850 cc) |
| Bore | 3.33 in (85 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Power Rated | 27 hp (20.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Cca | 400 |
| Charging Amps | 15 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 80.5 in (204 cm) |
|---|---|
| Width | 54 in (137 cm) |
| Height Rops | 73.5 in (186 cm) |
| Wheelbase | 51 in (129 cm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (13 cm) |
Weight
| Weight | 974 lbs (441 kg) |
|---|---|
| Shipping | 974 lbs (441 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x6.5-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 24x12-12 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|