New Holland
G6030
Lawn tractor · 2008–2011 · 30 hp
New HollandG6030
The New Holland G6030 is a lawn tractor manufactured from 2008 to 2011. It features a 30 hp engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.3 ci (1,496 cc) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Shibaura |
| Emissions | Tier III |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 2.4 gpm (9.1 lpm) |
| Valves | 1 |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical |
Dimensions
| Length | 95.1 in (241 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height Rops | 76 in (193 cm) |
| Wheelbase | 49.2 in (124 cm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (13 cm) |
Weight
| Weight | 1,665 lbs (755 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23x10.50-12, 24x13.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.00-10 |
Fuel
| Capacity | 13.3 gal (50.3 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|