New Holland
GT22
Lawn tractor · 1997–2003 · 22 hp
New HollandGT22
The New Holland GT22 is a lawn tractor manufactured from 1997 to 2003. It features a Kohler Command 22 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler Command 22 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 38 ci (622 cc) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Dimensions
| Length | 76.5 in (194 cm) |
|---|---|
| Width | 40 in (101 cm) |
| Height | 45 in (114 cm) |
| Wheelbase | 52 in (132 cm) |
| Ground Clearance | 7 in (17 cm) |
Weight
| Weight | 900 lbs (408 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x7.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|