New Holland
GT22A
Lawn tractor · 2004–2007 · 22 hp
New HollandGT22A
The New Holland GT22A is a lawn tractor manufactured from 2004 to 2007. It features a Kohler Command engine, and power steering. The transmission is a shaft-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Kohler Command |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Displacement | 41 ci (671 cc) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Eaton II |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
PTO
| Front Type | independent |
|---|---|
| Clutch | electric |
Dimensions
| Length | 76.5 in (194 cm) |
|---|---|
| Width | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 900 lbs (408 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x7.5-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|