New Holland
L65
Farm tractor · 1996–1999 · 65 hp
New HollandL65
The New Holland L65 is a farm tractor manufactured from 1996 to 1999. It features a Iveco 3.6L 4-cyl diesel engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering.
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Italy |
| Original Price Usd | 26,750 |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | hydraulic wet disc |
| Rops Type | two-post foldable |
| Cab | optional with air-conditioning |
Hydraulics
| Hydraulic Type | open center |
|---|---|
| Hydraulic Valves | 2 to 3 |
| Hydraulic Pump Flow | 14.5 gpm (54.9 lpm) |
PTO & Hitch
| Rear Hitch Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,722 lbs (2,595 kg) |
| Hitch Control | mechanical lower-link draft sensing |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 29 gal (109.8 L) |
|---|
Other
| Original Price Year | 1,999 |
|---|
Engine
| Engine | Iveco 8045.06 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 220 ci (3.6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Bore Stroke | 3.937x4.527 in (100 x 115 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power | 65 hp (48.5 kW) |
| Torque | 1,500 RPM |
| Torque | 48.6 lb-ft (65.9 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 12.4 qts (11.7 L) |
| Coolant Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Rated | 2,500 RPM |
| Pre Heating | Thermostart |
| Manufacturer | Iveco |
The New Holland model L65 is the same as the New Holland 4835. Coolant capacity 16.9 qts (cab) 16.0 L for cab models.
Dimensions
| Width | 72.6 in (184 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 97.5 in (247 cm) |
| Height Rops | 105.5 in (267 cm) |
| Height Rops Folded | 84 in (213 cm) |
| Wheelbase | 91.1 in (231 cm) |
| Front Tread | 56 in (142 cm) |
| Front Tread Range | 56 to 84 inches 142 to 213 cm |
| Rear Tread | 60 in (152 cm) |
| Rear Tread Range | 60 to 84 inches 152 to 213 cm |
| Shipping Weight Cab 4WD | 7,056 lbs (3,200 kg) |
| Shipping Weight Rops 2WD | 5,954 lbs (2,700 kg) |
| Tires Ag Front | 7.50-16.6 |
| Tires Ag Rear | 16.9-30 |
The New Holland model L65 is the same as the New Holland 4835