New Holland
LB110
Farm tractor · 2001–2003 · 108 hp
New HollandLB110
The New Holland LB110 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2003. It features a New Holland BSD 450T engine, and four-post ROPS/FOPS steering. The transmission is a power shuttle type with 4 forward and reverse.
Engine
| Engine | New Holland BSD 450T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 304.3 ci (5 L) |
| Bore | 4.4 in (112 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 108 hp (80.5 kW) |
| Power Net | 103 hp (76.8 kW) |
| Torque Peak | 326 lb-ft (442.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Coolant Capacity | 26 qts (24.6 L) |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shuttle |
|---|---|
| Gears | 4 forward and reverse |
| Transmission Description | Fully-synchronized transmission with torque converter and power shuttle. |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 4-speed power shuttle, 4-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 42 gpm (159 lpm) |
| Pressure | 3,045 psi (210 bar) |
| System Capacity | 28 gal (106 L) |
Dimensions
| Length | 224 in (568 cm) |
|---|---|
| Width | 89 in (226 cm) |
| Height Cab | 113.4 in (288 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
| Front Tread | 73 in (185 cm) |
Weight
cab
| Weight | 15,597 lbs (7,074 kg) |
|---|
rops
| Weight | 14,814 lbs (6,719 kg) |
|---|
primary
| Weight | 14,814 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.5/80-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-26 |
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
| Rear Industrial | 18.4-26 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post ROPS/FOPS |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 181 in (459 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |