New Holland
LB110B
Farm tractor · 2004–2005 · 110 hp
New HollandLB110B
The New Holland LB110B is a farm tractor manufactured from 2004 to 2005. It features a Iveco engine, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Iveco |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 273 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 110 hp (82 kW) |
| Power Net | 103 hp (76.8 kW) |
| Power Rated | 110 hp (82 kW) |
| Torque Peak | 354 lb-ft (480 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iveco |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 224 in (568 cm) |
|---|---|
| Width | 95.7 in (243 cm) |
| Height Cab | 113.4 in (288 cm) |
| Wheelbase | 85.6 in (217 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.5/80-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x26 |
| Front Industrial | 12.5/80-18 |
| Rear Industrial | 18.4x26 |
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 194.9 in (495 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland Backhoe |