New Holland
T2410
Farm tractor · 2008–2008 · 55 hp
New HollandT2410
The New Holland T2410 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2008. It features a Shibaura engine, and two-post steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 135.2 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power PTO | 48.01 hp (35.8 kW) |
| Air Cleaner | dual paper elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Synchronized Shuttle Shift |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three ranges. |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 12-speed power shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 5.5 gpm (20.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,465 lbs (1,571 kg) |
Dimensions
| Length | 137.3 in (348 cm) |
|---|---|
| Width | 71.6 in (181 cm) |
| Height Cab | 88.25 in (224 cm) |
| Height Rops | 71.4 in (181 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
Weight
| Weight | 4,260 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16, 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24, 14.9-28 |
| Front Industrial | 12-16.5 |
| Rear Industrial | 18.4-24 |
Fuel
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.