New Holland
T4.120
Farm tractor · 2015–2017 · 117 hp
New HollandT4.120
The New Holland T4.120 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2017. It features a FPT F5G engine, and two-post available steering. The transmission is a mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | FPT F5G |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | aftercooled turbocharged diesel |
| Displacement | 207 ci (3.4 L) |
| Bore | 3.9 in (99 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 117 hp (87.2 kW) |
| Power PTO | 106.1 hp (79.1 kW) |
| Power Drawbar | 76 hp (56.7 kW) |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,300 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | mechanical shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in three non-synchronized ranges with mechanical shuttle. |
| Available Options | 12-speed mechanical shuttle, 12-speed power shuttle, 24-speed two-speed power shift |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 16.9 gpm (64 lpm) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,351 lbs (3,334 kg) |
| Drawbar Hitch Type | Cat. 2 |
| Hitch Control | top-link draft sensing |
Dimensions
| Length | 160.1 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 75.7 in (192 cm) |
| Height Cab | 102.1 in (259 cm) |
| Height Rops | 106.5 in (270 cm) |
| Wheelbase | 90 in (228 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 30.3 gal (114.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|
Cab
| Cab | VisionView Cab standard |
|---|