New Holland
T6070 Plus
Farm tractor · 2007–2012 · 140 hp
New HollandT6070 Plus
The New Holland T6070 Plus is a farm tractor manufactured from 2007 to 2012. It features a FPT engine, and hydrostatic power steering.
Engine
| Engine | FPT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged air-to-air aftercooled diesel |
| Displacement | 411 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 140 hp (104.4 kW) |
| Power PTO | 128.6 hp (95.9 kW) |
| Power Drawbar | 104.2 hp (77.7 kW) |
| Fuel System | mechanical rotary pump |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 16 qts (15.1 L) |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 16-speed partial power shift |
|---|
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 26.5 gpm (100.3 lpm) |
| Valves | 4 |
| Total Flow | 37 gpm (140 lpm) |
| Steering Flow | 10.5 gpm (39.7 lpm) |
| System Capacity | 16.3 gal (61.7 L) |
Dimensions
| Height Cab | 114.1 in (289 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 104.7 in (265 cm) |
| Front Tread | 62.2 in (157 cm) |
Weight
| Shipping | 11,336 lbs (5,142 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 66 gal (249.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | Horizon cab standard |
|---|