New Holland
T7.260
Farm tractor · 2011–2024 · 215 hp
New HollandT7.260
The New Holland T7.260 is a farm tractor manufactured from 2011 to 2024. It features a FPT engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 6 reverse.
Engine
| Engine | FPT |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 411 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.1 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 220 hp (164.1 kW) |
| Power PTO | 209.6 hp (156.3 kW) |
| Power Drawbar | 156.5 hp (116.7 kW) |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Transmission Model | Power Command |
| Gears | 18 forward and 6 reverse |
| Available Options | 18-speed full power shift, 19-speed full power shift, continuously-variable transmission (CVT) |
Hydraulics
| Type | closed center load-sensing |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent optional, 1000 |
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 12,787 lbs (5,800 kg) |
| Hitch Control | electronic lower-link draft control |
Dimensions
| Length | 227.3 in (577 cm) |
|---|---|
| Width | 97.2 in (246 cm) |
| Height Cab | 122.6 in (311 cm) |
| Wheelbase | 117.2 in (297 cm) |
Weight
| Shipping | 15,653 lbs (7,100 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 380/85R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 480/80R46 |
Fuel
| Capacity | 104 gal (393.6 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 13 gal (49.2 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning. Optional Comfort Ride cab suspension |
|---|