New Holland
T7070
Farm tractor · 2009–2011 · 225 hp
New HollandT7070
The New Holland T7070 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2011. It features a FPT NEF engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a continuously variable transmission (CVT) type with infinite forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | T7000 Series |
| Manufacture Location | Basildon, England |
Engine
| Engine | FPT NEF |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 410.6 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power | 225 hp (167.8 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | Bosch electronic common rail |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,200 RPM |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Transmission Model | AutoCommand |
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing (CCLS) |
|---|---|
| Pump Flow | 32 gpm (121.1 lpm) |
| Total Flow | 49 gpm (185.5 lpm) |
| Steering Flow | 17 gpm (64.3 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|---|
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hitch
| Rear Type | 3/2 |
|---|---|
| Rear Lift | 15,873 lbs (7,199 kg) |
| Hitch Control | electronic lower-link draft control |
Dimensions
| Length | 216.7 in (550 cm) |
|---|---|
| Width | 91.9 in (233 cm) |
| Height | 124.6 in (316 cm) |
| Wheelbase | 113.5 in (288 cm) |
Weight
| Shipping | 15,980 lbs (7,248 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 107 gal (405 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | Horizon Cab standard with heat and air-conditioning |
|---|