New Holland
T8010
Farm tractor · 2007–2010 · 221 hp
New HollandT8010
The New Holland T8010 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2010. It features a New Holland engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a full power shift type with 19 forward and 4 reverse.
Overview
| Tractor Type | row-crop |
|---|---|
| Series | T8000 Series |
| Manufacture Location | Racine, Wisconsin, USA |
Engine
| Engine | New Holland |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | intercooled turbocharged diesel |
| Displacement | 506.5 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power | 221 hp (164.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | New Holland |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 19 forward and 4 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
Hydraulics
| Total Flow | 44 gpm (166.5 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | IIIN/III |
|---|---|
| Rear Lift | 14,084 lbs (6,388 kg) |
Weight
| Shipping | 19,752 lbs (8,959 kg) |
|---|---|
| Operating | 21,150 lbs (9,593 kg) |
| Ballasted | 24,285 lbs (11,015 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 180 gal (681.3 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and air-conditioning. Optional luxury cab with leather seats, tinted windows, and sunscreens. |
|---|