New Holland
TC25
Farm tractor · 1999–2003 · 25 hp
New HollandTC25
The New Holland TC25 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2003. It features a Shibaura engine, and two-post, folding on hydrostatic (D) model steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Shibaura |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 81.2 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power PTO | 20.3 hp (15.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Shibaura |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
gear
| Pump Flow | 6.1 gpm (23.1 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 10.1 gpm (38.2 lpm) |
| Steering Flow | 3.5 gpm (13.2 lpm) |
hydro
| Pump Flow | 7.1 gpm (26.9 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 12.7 gpm (48.1 lpm) |
| Steering Flow | 5.1 gpm (19.3 lpm) |
primary
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,635 lbs (741 kg) |
Dimensions
| Length | 106.2 in (269 cm) |
|---|---|
| Width | 54.3 in (137 cm) |
| Height Rops | 87.8 in (223 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
| Front Tread | 43.4 in (110 cm) |
| Rear Tread | 42.8 in (108 cm) |
Weight
| Shipping | 2,588 lbs (1,173 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 25x8.50-14 |
| Rear Industrial | 15x19.5 |
Fuel
| Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post, folding on hydrostatic (D) model |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deck72" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | New Holland 757C Backhoe |
|---|