New Holland
TD5040
Farm tractor · 2009–2019 · 88 hp
New HollandTD5040
The New Holland TD5040 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2019. It features a FPT NEF engine, and optional steering. The transmission is a partially synchronized mechanical shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | FPT NEF |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 274.6 ci (4.5 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.2 in (132 mm) |
| Power Gross | 88 hp (65.6 kW) |
| Torque Peak | 276.6 lb-ft (375.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier III |
| Oil Change Interval Hours | 600 |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized mechanical shuttle |
|---|---|
| Transmission Model | Synchro Shuttle |
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed partially synchronized mechanical shuttle, 12-speed partially synchronized power shuttle, 20-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.89 gpm (45 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 165.9 in (421 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 102.4 in (260 cm) |
| Height Rops | 107.7 in (273 cm) |
| Wheelbase | 91 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 16.6 in (42 cm) |
| Front Tread | 61.42 in (156 cm) |
| Rear Tread | 55.12 in (140 cm) |
Weight
| Weight | 6,636 lbs |
|---|---|
| Operating | 8,223 lbs (3,729 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/R30 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Steering
| Type | optional |
|---|
Cab
| Cab | standard with optional air-conditioning |
|---|