New Holland
TG210
Farm tractor · 2003–2006 · 210 hp
New HollandTG210
The New Holland TG210 is a farm tractor manufactured from 2003 to 2006. It features a CDC engine, and power steering. The transmission is a full power shift type with 18 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | CDC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 505 ci (8.3 L) |
| Bore | 4.49 in (114 mm) |
| Stroke | 5.32 in (135 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 210 hp (156.6 kW) |
| Power Rated | 210 hp (156.6 kW) |
| Power PTO | 195.3 hp (145.6 kW) |
| Power Drawbar | 146.8 hp (109.5 kW) |
| Air Cleaner | dry two-stage |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | CDC |
| Rated | 2,200 RPM |
| Idle | 850-2505 RPM |
| Firing Order | 1-5-3-6-2-4 |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 18 forward and 4 reverse |
| Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Shift Mechanism | full power shift |
| Available Options | ["18-speed full power shift", "24-speed creeper"] |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 38.6 gpm (146.1 lpm) |
| Pressure | 2,930 psi (202 bar) |
| Valves | 3 |
Hitch
| Rear Type | III/IIIN |
|---|---|
| Rear Lift | 13,960 lbs (6,332 kg) |
| Front Type | IIIN optional |
| Front Lift | 9,185 lbs (4,166 kg) |
| Hitch Control | position and electronic draft control |
Dimensions
| Length | 204.3 in (518 cm) |
|---|---|
| Height | 123.9 in (314 cm) |
| Wheelbase | 129.3 in (328 cm) |
| Ground Clearance | 16.8 in (42 cm) |
Weight
| Shipping | 20,382 lbs (9,245 kg) |
|---|---|
| Operating | 20,455 lbs (9,278 kg) |
| Ballasted | 23,435 lbs (10,630 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R30 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 130 gal (492.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Bush Hog BH410 variant 2 | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride RCF3684 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 70 hp |
| Land Pride DBM2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
| Land Pride DB2660 | Rotary Cutters | 60" | 75 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.