New Holland
TJ530
Farm tractor · 2006–2007 · 530 hp
New HollandTJ530
The New Holland TJ530 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Cummins QSX15 engine, four-wheel drive drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 2 reverse.
Overview
| Series | TJ II Series |
|---|---|
| Manufacture Location | Fargo, North Dakota, USA |
Engine
| Engine | Cummins QSX15 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged aftercooled diesel |
| Displacement | 912 ci (14.9 L) |
| Bore | 5.39 in (137 mm) |
| Stroke | 6.65 in (169 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power | 530 hp (395.2 kW) |
| Torque | 1,873 lb-ft (2,539.8 Nm) |
| Torque | 1,400 RPM |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 52 qts (49.2 L) |
| Coolant Capacity | 84.4 qts (79.9 L) |
| Manufacturer | Cummins |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 2 reverse |
Hydraulics
| Type | closed center load sensing (CCLS) |
|---|---|
| Pump Flow | 33 gpm (124.9 lpm) |
| Pressure | 2,000 psi (137.9 bar) |
| Valves | 4 |
| Total Flow | 42 gpm (159 lpm) |
PTO
| Rear Type | 1000 (optional) |
|---|
Hitch
| Rear Type | IVN (optional) |
|---|---|
| Rear Lift | 19,620 lbs (8,899 kg) |
Dimensions
| Length | 298 in (756 cm) |
|---|---|
| Height | 150 in (381 cm) |
| Wheelbase | 154 in (391 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8R42 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8R42 |
Fuel
| Capacity | 300 gal (1,135.5 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and air-conditioning |
|---|