New Holland
TK4.100
Farm tractor · 2018–Present · 98 hp
New HollandTK4.100
The New Holland TK4.100 is a farm tractor manufactured starting in 2018. It features a 98 hp engine, and two-post steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 98 hp (73.1 kW) |
| Power PTO | 86 hp (64.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,300 RPM |
| Emissions | Interim Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed shuttle, 16-speed creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.9 gpm (45 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Width | 55.5 in (140 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 65.2 in (165 cm) |
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|