New Holland
TT75A
Farm tractor · 2007–2008 · 75 hp
New HollandTT75A
The New Holland TT75A is a farm tractor manufactured from 2007 to 2008. It features a Iveco engine, and two-post folding steering. The transmission is a partially synchronized type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Iveco |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 238 ci (3.9 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 75 hp (55.9 kW) |
| Power PTO | 62 hp (46.2 kW) |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Iveco |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Tier II |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch | 279.4mm dry disc |
| Available Options | 8-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 10.8 gpm (40.9 lpm) |
| Pressure | 2,755 psi (190 bar) |
| Valves | 2 |
| Total Flow | 19.3 gpm (73.1 lpm) |
| Steering Flow | 8.5 gpm (32.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Clutch | mechanical dry disc |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,410 lbs (1,546 kg) |
| Hitch Control | position control, top-link draft control optional |
Dimensions
| Front Tread | 56.4 in (143 cm) |
|---|
Weight
| Shipping | 4,740 lbs (2,150 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 16.4 gal (62.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCF2696 | Rotary Cutters | 96" | 40 hp |
| BEFCO RMD-372 | Rotary Cutters | 72" | 40 hp |
| Land Pride RCF2084 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Land Pride RCR1884 | Rotary Cutters | 84" | 45 hp |
| Bush Hog BH310 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 45 hp |
| BEFCO RHD-472 | Rotary Cutters | 72" | 50 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 50 hp |
| Bush Hog BH310 variant 3 | Rotary Cutters | 84" | 55 hp |
| Bush Hog BH410 variant 1 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
| Land Pride RCF2784 - 3PT | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| BEFCO RHD-484 | Rotary Cutters | 84" | 60 hp |
| Land Pride RCF3672 | Rotary Cutters | 72" | 60 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.