New Holland
Workmaster 70
Farm tractor · 2015–2025 · 70 hp
New HollandWorkmaster 70
The New Holland Workmaster 70 is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a FPT R753 engine, two- or four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 8 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | Workmaster Series |
| Original Price Usd | 27,216 |
Engine
| Engine | FPT R753 |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 136 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.21 in (107 mm) |
| Power | 70 hp (52.2 kW) |
| Fuel System | electronic high-pressure common rail direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | FPT |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
| Total Flow | 17.5 gpm (66.2 lpm) |
| Steering Flow | 5.5 gpm (20.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/540E optional |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 134 in (340 cm) |
|---|---|
| Width | 77.5 in (196 cm) |
| Height Rops | 97.6 in (247 cm) |
| Wheelbase | 97.6 in (247 cm) |
Weight
| Weight | 5,059 lbs (2,294 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x24 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9x28 |
| Front Industrial | 12.5x18 |
| Rear Industrial | 18.4x24 |
Fuel
| Capacity | 13.8 gal (52.2 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|
Attachments
New Holland 611TL loaderNew Holland 616TL loaderNew Holland 621TL loaderNew Holland 626TL loaderBackhoe
| Digging Depth | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | New Holland 935GHB Backhoe |