Antonio Carraro
Mach 2
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroMach 2
The Antonio Carraro Mach 2 is a farm tractor. It features a Yanmar engine, and two-post foldable steering. It weighs 6,834 lbs (3,099 kg).
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged intercooled diesel |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 211.5 lb-ft (286.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,850 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | independent (optional) |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 5,071 lbs (2,300 kg) |
Dimensions
| Length | 139.8 in (355 cm) |
|---|---|
| Width | 58.1 in (147 cm) |
| Height Cab | 86.4 in (219 cm) |
| Height Rops | 95.3 in (242 cm) |
| Wheelbase | 57.7 in (146 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 6,834 lbs (3,099 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R20 |
|---|
Fuel
ROPS
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|