Antonio Carraro
TGF 9800
Farm tractor · 87 hp
Antonio CarraroTGF 9800
The Antonio Carraro TGF 9800 is a farm tractor. It features a Yanmar engine, and two-post foldable steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 87 hp (64.9 kW) |
| Torque Peak | 211.5 lb-ft (286.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,850 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed, 32-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,291 lbs (2,399 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 133.2 in (338 cm) |
|---|---|
| Width | 52.3 in (132 cm) |
| Height Cab | 80.9 in (205 cm) |
| Height Rops | 90.5 in (229 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 5,423 lbs (2,459 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25-16, 250/80-16, 300/80-15.3, 320/65R18, 260/70R16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2R20, 320/70R20, 360/70R20, 420/65R20, 340/65R18 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional Starlight cab with air-conditioning, optional low-profile Protector100 cab with air-conditioning |
|---|