Antonio Carraro
Tigrone Jona 6400F
Farm tractor · 56 hp
Antonio CarraroTigrone Jona 6400F
The Antonio Carraro Tigrone Jona 6400F is a farm tractor. It features a VM Motori D703 engine, and two-post folding steering. It weighs 3,858 lbs (1,749 kg).
Engine
| Engine | VM Motori D703 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 127.05 ci (2.1 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 3.94 in (100 mm) |
| Power Gross | 56 hp (41.8 kW) |
| Torque Peak | 143.8 lb-ft (195 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | VM Motori |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 12 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 4,188 lbs (1,899 kg) |
Dimensions
| Length | 127.4 in (323 cm) |
|---|---|
| Width | 52.1 in (132 cm) |
| Height Rops | 83.1 in (211 cm) |
| Wheelbase | 57.6 in (146 cm) |
Weight
| Weight | 3,858 lbs (1,749 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 280/85R20 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|