Antonio Carraro
SX 7800S
Farm tractor · 71 hp
Antonio CarraroSX 7800S
The Antonio Carraro SX 7800S is a farm tractor. It features a 71 hp engine, and two-post foldable steering. It weighs 4,773 lbs (2,165 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 71 hp (52.9 kW) |
| Torque Peak | 174.1 lb-ft (236.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,335 lbs (2,419 kg) |
Dimensions
| Length | 136.4 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 41.7 in (105 cm) |
| Height Cab | 90.4 in (229 cm) |
| Height Rops | 93.1 in (236 cm) |
| Wheelbase | 61.8 in (156 cm) |
Weight
| Weight | 4,773 lbs (2,165 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5R20, 300/70R20, 280/85R20, 320/70R20, 340/65R18 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5R20, 300/70R20, 280/85R20, 320/70R20, 340/65R18 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning |
|---|