Antonio Carraro
TGF 7800S
Farm tractor · 71 hp
Antonio CarraroTGF 7800S
The Antonio Carraro TGF 7800S is a farm tractor. It features a 71 hp engine, and two-post foldable steering. It weighs 5,335 lbs (2,419 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 202.5 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.86 in (98 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 71 hp (52.9 kW) |
| Torque Peak | 174.1 lb-ft (236.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,500 RPM |
| Emissions | Stage 3A |
Transmission
| Gears | 16 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 5,071 lbs (2,300 kg) |
Dimensions
| Length | 138.8 in (352 cm) |
|---|---|
| Width | 52.4 in (133 cm) |
| Height Cab | 86.4 in (219 cm) |
| Height Rops | 90.2 in (229 cm) |
| Wheelbase | 60.2 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 5,335 lbs (2,419 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25-16, 250/80-16, 300/80-15.3, 360/70R20, 280/70-18, 320/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2R20, 320/70R20, 360/70R20, 360/70R24 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Cab
| Cab | optional StarLight cab with air-conditioning, optional low-profile Protector S cab |
|---|